12 Angry Men

12 Angry Men
Filmin Türkçe adı: 12 Öfkeli Adam
IMDb puanı:
Gösterim yılı: 1957
Ülke: ABD
Tür: Dram, Suç
Yönetmen: Sidney Lumet

12 Angry Men Filminin Konusu

1957 yılında gösterime giren 12 Angry Men (12 Öfkeli Adam) filminin yönetmen koltuğunda Sidney Lumet oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise Henry Fonda (Jüri 8), Lee J. Cobb (Jüri 3) ve Martin Balsam (Jüri 1) gibi isimler yer alıyor.

12 Angry Men, cinayetle suçlanan bir genç ile ilgili karar vermekle yükümlü 12 jüri üyesinin karar verme sürecini konu ediyor. Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkûm edilecektir. Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis “suçsuz” hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin “suçlu” kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.

12 Angry Men Filminin Oyuncuları

Martin Balsam
Martin Balsam
Rudy Bond
Rudy Bond
Lee J. Cobb
Lee J. Cobb
Jack Warden
Jack Warden
John Fiedler
John Fiedler (I)
Joseph Sweeney
Joseph Sweeney (I)
Ed Begley
Ed Begley (I)
Robert Webber
Robert Webber (I)
Tom Gorman (I)
James Kelly (V)
Billy Nelson (I)
Walter Stocker (I)
E.G. Marshall
Jack Klugman
Edward Binns
Henry Fonda
Henry Fonda
George Voskovec
John Savoca

12 Angry Men filmi için yapılan yorumlar

0 0 oy
Puan
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bildirimler için abone olun! Sizi çok rahatsız etmeyecek şekilde ara sıra film önerisi yapmamızı ister misiniz? Daha Sonra İzin Ver