Persona

Persona
IMDb puanı:
Gösterim yılı: 1966
Ülke: İsveç
Tür: Dram, Gerilim
Yönetmen: Ingmar Bergman

Persona Filminin Konusu

1966 yılında gösterime giren Persona filminin yönetmen koltuğunda Ingmar Bergman oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise Bibi Andersson (Alma), Liv Ullmann (Elisabet Vogler) ve Margaretha Krook (Doktor) gibi isimler yer alıyor.

Persona, sessizliğe gömülen bir kadın ve ona refakat eden bir hemşirenin hikâyesini anlatıyor. Dönemin en gözde tiyatro oyuncusu, güzeller güzeli Elisabeth Vogler, önemli bir piyes sırasında aniden susar. Şaşkına dönen insanlar ne olup bittiğini anlayabilmek için ellerinden geleni yapsalar da Vogler konuşmamaya devam eder. Son çare olarak bir kliniğe yatırılan kadın burada da dilsizliğine devam eder.

Bedeninde tıbbi olarak hiçbir problem bulunamayan kadın, doktorun tavsiyesiyle gözden uzak bir yazlığa gönderilir. Bu esnada yanında gönderilen kişi genç hemşire Alma’dır. Yazlıkta da Vogler’in ağzını bıçak açmaz. Vogler sustukça Alma konuşur. Alma saatlerce, günlerce kendi hikâyesini anlatır. Sonunda meydana gelen şey ise psikoloji biliminin en ilginç vakalarından birini oluşturur.

Persona Filminin Oyuncuları

Liv Ullmann
Liv Ullmann
Gunnar Björnstrand
Gunnar Björnstrand
Bibi Andersson
Bibi Andersson
Margaretha Krook
Margaretha Krook
Jörgen Lindström
Jörgen Lindström

Persona filmi için yapılan yorumlar

0 0 oy
Puan
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bildirimler için abone olun! Sizi çok rahatsız etmeyecek şekilde ara sıra film önerisi yapmamızı ister misiniz? Daha Sonra İzin Ver